Vinohradnícka oblasť Eger

Šperkovnica - takto spomínajú návštevníci na mesto Eger

 Nie je náhodou, že patrí medzi najnavštevovanejšie mestá Maďarska. Pre tých, ktorí ešte nepoznajú toto historické mesto severného regiónu povieme, že počas uplynulých storočí bol miestom mnohých dôležitých dianí, a predsa pre každého Maďara je symbolom hrdinského obstoja, vytrvalosti a lásky k vlasti, ktoré preukázal István Dobó, kapitán hradu a egerskí obrancovia hradu v roku 1552 počas boja proti Turkom.

Ponuka ubytovania

Voči osemdesiattisícovému dobyvačnému tureckému vojsku dvetisíc vojakov a obyvateľov chránilo úspešne pevnosť počas 38 dní. Ich hrdinský čin je zapísaný do knihy maďarskej histórie zlatým písmom.

 

Aj Turci používali termálnu vodu vyvierajúcu na území mesta.

Krásnou pamiatkou toho sú Turecké kúpele – historická pamiatka s jedinečnou atmosférou. Egerské termálne kúpele v ich susedstve očakávajú svojich návštevníkov v prekrásnom prostredí. Liečebná voda kúpeľov s obsahom radónu je efektívnym prostriedkom na liečenie chorôb pohybového ústrojenstva. Eger je strediskom päťtisíc hektárovej historickej vinárskej oblasti, ktorá je rodiskom jednej z najznámejších maďarských vín – Egri Bikavér (skaldá sa minimálne z troch druhov vína). V meste skoro všetko je o víne, veď začiatky pestovania vína sa objavili už v XI.storočí a napriek tomu, že Turci nemohli piť víno, ani počas ich nadvlády toto remeslo nezaniklo. Vo viacerých rodinách remeslo prípravy vína je tradíciou presahujúcou stáročia, ktoré vykonávajú popri ich civilnom zamestnaní.

Druhy viniča

 

Leányka, Királyleányka, Olaszrizling, Ottonell muskotály, Kékfrankos, Cabernet Sauvignon, Merlot, Blauburger, Pinot noir


View Pahorkatina Eger-Tokaj in a larger map