Maďarsko - Dopravné informácie, dialnice, ceny 2012

Pripravili sme pre Vás

všetky dôležité informácie, ktoré budete potrebovať počas Vašej dovolenky v Maďarsku.

Od 1. januára 2008 maďarské diaľnice, cesty pre motorové vozidlá a určité časti štátnych hlavných ciest je možné používať len po zaplatení poplatku za používanie ciest, to jest po zakúpení e-známky (pozri mapu). Výraz „zaplatenie poplatku za používanie ciest” znamená oprávnenie k používaniu ciest zakúpené využitím elektronickej služby (elektronický predajný terminál, systém predajcov, mobilný telefón, alebo internet).

 Aktuálne ceny PHM

Cestovný poriadok vlakov v Maďarsku

CENY e-známky

Stiahni si Maďarsko na GPS

 

V Maďarsku existuje 6 diaľnic

 

Na diaľniciach M1, M3, M5 a M7 sa používa jednotná diaľničná známka.

M1: Hegyeshalom (Rusovce)-Mosonmagyaróvár-Győr-Budapest

M3: Budapest-Füzesabony (smer Eger, Mezőkövesd, Bogács)-Polgár

M5: Budapešť-Kecskemét-Kiskunfélegyháza (vo výstavbe až do mesta Szeged)

M7: Budapest-Siófok-Zamárdi- Letenye (HR)

 

 

M1 smer Rakúsko
Törökbálint km 13

 

 

M7 smer Chorvátsko
M7-M70 km 230

 

CENY e-známky

Price category
Ceny v HUF

1-dňová

 

Týždenná

Mesačná

Ročná

 

 


D1

 

 

 

2,950

4,780

42,980

D2

3,000

 

 

 

8,255

13,970

123,975

D3

3,000

 

 

 

12,600

20,370

184,985

D4

3,000

 

 

 

15,875

25,785

234,950

 

 

 

Na okruhu M0 okolo Budapešti sa neplatí.
M0 môžete použiť, ak idete do južného Maďarska a nechcete prechádzať centrom Budapešti, tj. z M1 na M0, ktorá Vás dovezie až na M2 (bývala 2/A.)

Viac info www.motorway.hu

 

DOPRAVNÉ PREDPISY

Maďarské dopravné predpisy vychádzajú z viedenskej a ženevskej konvencie, takže v podstate sa zhodujú s medzinárodnými predpismi.

Je dôležité zdôrazniť:

• v Maďarsku nesmie riadiť vozidlo vodič, organizmus ktorého obsahuje alkohol! Povolený obsah alkoholu v krvi: 0,00 promile /pred riadením nemožno vypiť ani pohár piva!/. Vodičovi, ktorý riadi pod vplyvom alkoholu,odoberie polícia vodičský preukaz.

• počas jazdy možno používať iba zabudovaný mobilný telefón, na dvoj a trojkolesových vozidlách je jeho používanie prísne zakázané.

• osobné vozidlá musia mať zapnuté tlmené svetlá mimo obývaného územia aj cez deň, motocykle a mopedy počas dňa i na obývanom území! Blikanie reflektormi je znakom, že vodič sa zrieka prednosti.

• používanie bezpečnostných pásov je na predných sedadlách povinné vždy, na zadných sedadlách počas jazdy mimo obcí. Na prednom sedadle nesmú cestovať deti do 12 rokov, pre dojčatá a menšie deti sa odporúča používanie bezpečnostných detských sedačiek.

• použitie klaksónu na obývanom území je povolené iba v pripade nebezpečenstva.

• motocyklisti a ich spolujazdci sú povinní používať počas jazdy ochranné prilby.

• predbiehanie vozidiel v zákrutách, v blízkosti križovatiek, na železničných priecestiach, na prechodoch pre chodcov a v ich tesnej blízkosti je zakázané!

• počas jazdy treba počítať s tým, že v osadách a ich okolí sa možno stretnúť s prípadne neosvetlenými konskými záprahmi, nákladnými vozidlami alebo bicyklistami.

• na železničné priecestia upozorňujú výstražné tabule už 150 metrov pred ich výskytom. Na týchto miestach znížte povolenú rýchlosť na neobývanom území na 40 km/hod., na obývanom územi na 30 km/hod. Cez železničné priecestia treba prechádzať rýchlosťou min. 5 km/hod. Opatrnosť je potrebná aj v prípade, že svetelná signalizácia ukazuje voľnú cestu: odporúčame, spomaľte!

• na premávku bicyklistov na križovatkách upozorňujú osobitné výstražné tabule.

• reflektory možno na obývanom území používať iba nakrátko, a to na menej osvetlenom úseku cesty s cieľom získania prehľadu o prekážkach.

• tabuľa s obmedzením rýchlosti, umiestnená na začiatku obývaného územia, sa vzťahuje na celé obývané územie.

• vozidlá, ktoré parkujú na zakázanom mieste, odtiahnu /poukazujú na to osobitné výstražné značky pod tabul’ami zákazu zastavenia a státia/.

• na Balatone je v platnosti zákaz premávky motorových člnov na benzínový alebo dieselový pohon, povolené je používanie elektrických pomocných motorov.

• automobilové vozidlá s poškodenou karosériou môžu opustiť krajinu iba s osvedčením orgánov.

Dopravná pokuta: polícia môže vyrúbit’ pokutu priamo na mieste do výšky 10.000,- Ft, o čom je povinná vystaviť potvrdenie. Za porušenie predpisov však možno stanovit’ pokutu až do 30.000,- Ft. Pokutu -stanovenú priamo na mieste alebo policajným orgánom -treba vyplatiť vo forintoch.

 

Ceny PHM v Maďarsku  -  Ceny v HUF  ( 1€ cca. 295 HUF)

Okres: 
Mesto:
Značka
PHM: