Budapešť hlavné mesto Maďarska

Pre mnohých návštevníkov je to láska na prvý pohľad

Pre mnohých návštevníkov je to láska na prvý pohľad, iní ju začnú obdivovať až po určitej dobe, ale v jednej veci sa všetci zhodnú: Budapešť je jedno z najkrajšie položených miest na svete. Široký prúd rieky delí dvojmiliónovú metropolu na horantú časť Buda a rovinatú Pest.

 

Ponuka ubytovania

 

Promote Your Page Too

Táto panoráma Dunaja bola vyhlásená organizáciou UNESCO za svetové kultúrne dedičstvo. A každý návštevník pri pohľade na nočnú panorámu mesta to potvrdí.

Buda

Nahliadnite do Budy, na pravú stranu Dunaja. K špecifickým črtán Budapešti patrí skutočnosť, že budínska strana má zároveň aj funkciu mestského zeleného pásma, ktoré sa vyznačuje radou obľúbených výletných miest: kopce a vyvýšeniny ako János-hegy, Normafa, Széchenyi-hegy, Hárs-hegy, Remete-hegy, Hármashatár-hegy, to všetko tvorí súčasť Budínskej chránenej krajinnej oblasti. Pokiaľ si to chcete dôkladne prehliadnúť, navrhujeme nasledovnú trasu: Zubačkou vyjdete na kopec Széchenyi-hegy, kde prestúpite na detskú železnicu v smere Hűvösvölgy. Trasa vedie cez najvyšší bod Budapešti - kopec János-hegy, odkiaľ sa dá zísť sedačkovou lanovkou do mestskej časti Zugliget. V hlavnom meste sú tiež návštevníkom sprístupnené dve jaskyne, jedna kvapľová a druhá sa vyznačuje okrem iného aj liečebnými účinkami.

Stará Buda


V severnej časti mesta možno vidieť 2000 rokov staré pozostatky predchodcu Budapešti z dôb antického Ríma dva amfiteátre, vily s mozaikovou výzdobou, vojenské kúpele ako i kamenné piliere rímskeho vodovodu. Ojedinelú atmosféru dodávajú Hlavnému námestiu (Fő tér) v Starej Bude pradávne prízemné domy, krčmičky a múzeá s hodnotnými zbierkami.

Budínská hradná štvrť

Kráľovský palác (námstie Szent György tér), postavený v 14. storočí a o 400 rokov neskoršie prestavaný v barokovom štýle, bol počad  700 rokov sídlom maďarských kráľov, zatiaľ čo dnes poskytuje domov najnavštevovanejším budapeštianskym múzeám a galériám. Maďarská národná galéria (Magyar Nemzeti Galéria - v budovách B, C a D) poskytuje prierez histórie maďarského umenia od 10. storočia až po súčastnosť. Je tu možné navštíviť stredoveké a renesančné zbierky miestneho lapidária, výstavu gotických drevených plastík, tabuľových obrazov, krídlových oltárov, renesančného a barokového umenia, ale aj zbierku diel maliarov, sochárov a tvorcov plakiet z 19. a 20. storočia.

Pest

Pokiaľ sa vypravíme z Budy do Pešti, aj na ľavej strane Dunaja na nás dýchne historická atmosféra starých mestských častí, miest volajúcich k príjemnému oddychu a významných pamätihodností. Pre prechod na druhý breh Dunaja si zvoľte z deviatich mostov ten najstarší - Széchenyiho reťazový most, ktorý sa cez Dunaj klanie od roku 1849.

Centrum mesta

Farský kostol v centre mesta na Námestí 15.marca (Március 15. tér) bol prvým kostolom v meste. Jeho raritou je, že vo vnútri nájdete stopy všetkých známych stavebných slohov od románského až po klasicistický. Nedávno zrekonštruovaná synagóga v Dohány ulici (Dohány utcai Zsinagóga, Dohány u. 2.) je najväčšou synagógou v Európe. Jej výborná akustika ju predurčuje k usporiadavaniu koncertov. Maďarské národné múzeum (Múzeum körút 14-16.) je perlou maďarskej klasicistickej architektúry. Tržnica - "Vásárcsarnok" (Vámház krt. 1-3.)vyniká jedinečným architektonickým riešením. Parlament (Országház, Kossuth Lajos tér) je najväčšia a najhonosnejšia budova v Maďarsku. Postavil ho v rokoch 1885-1902 známy architekt Imre Steindl. Monumentálna stavba s výškou 96 m a šírkou 118 m má 10 nádvorí, 29 schodíšť, 27 brán a bolo tu vybudované prvé diaľkové vykurovanie v Európe. Je sídlom maďarského Národného zhromaždenia a vládnych úradov, ale aj miestom, kde je strážená svätá koruna a korunovačné klenoty. Bazilika svätého Štefana (Bajcsy-Zsilinszky út) je najväčším kostolom v hlavnom meste a druhým najväčším kostolom v krajine. Prekrásnou stavbou je Maďarská štátna opera (Andrássy út 22.) postavená podľa návrhu Miklóša Ybla, najznámejšieho maďarského architekta. 

Városliget - Mestský park

Slávne stavby v najvýznamnejšom budapeštianskom parku boli postavené prispením nadšeného meštiactva na počesť tisíceho výročia založenia maďarského štátu, ktorého oslavy sa konali v roku 1896. Na stĺpe v strede impozantného námestia Hrdinov zdvíha archaniel Gabriel do výšky 36 metrov svätú korunu. Centrálne súsošie miléniovho pamätníka vzdáva hold siedmim maďarskýcm kmeňom a ich spoločnému vodcovi Arpádovi, ktorý národ priviedol do terajšej vlasti. Na námestí Hrdinov sa nachádza Múzeum výtvarného umenia, kde nájdeme najvýznamnejšie maďarské umelecké zbierky. V sálach tunajšej obrazárne návštevníkov uchváti najrozsiahlejšia kolekcia španielskeho maliarstva mimo územia Španielska a diela mnohých svetových umelcov ako Brueghel, Corregio, Dürer, El Greco, Giorgione, Goya, Murillo, Leonardo da Vinci, Raffaello, Rembrandt, Rubens, Tiziano, Velasquez stejně jako Delacroix, Gauguin, Monet, Renoir. Liečebné Széchenyiho kúpele (Állatkerti körút 11.) sú najväčšímí liečebnými kúpeľami v Európe: návštevníci tu majú k dispozícii termálne a parné kúpele, krytú aj nekrytú plaváreň. Medzi prvými na svete (pred 135 rokmi) bola založená budapeštianska Zoologická a botanická záhrada. Jej histricky cenné a pamiatkovo chránené objekty sú vynikajúcimi prejavmi maďarskej secesie. Dva populárne strediská zábavy v Mestskom parku sú Budapeštiansky Veľký cirkus (Fővárosi Nagycirkusz) a Lunapark (Vidám Park), v ktorom je dodnes v prevádzke storočný kolotoč muzeálnej hodnoty vyznamenaný cenou Europa Nostra.

 View
Budapest in a larger map