Balaton Maďarské more

77 kilometrov dlhé "Maďarské more”

 77 kilometrov dlhé "Maďarské more”  je najväčšie sladkovodné jazero v strednej Európe. 
Jeho rozloha zaberá 596 km2 a dl’žka brehov 197 km. Napriek stále rastúcemu turistickému ruchu je voda jazera mimoriadne čistá.
Svedčí o tom nielen množstvo rýb, ale i pravidelná kontrola kvality vody, ktorú monitoruje aj jeden z najväčších automotoklubov - nemecký ADAC. Teplota vody sa pohybuje v lete medzi 20 až 26°C, ráno a večer prekračuje teplotu vzduchu.
Oblasť Balatonu sa vyznačuje príjemným, slnečným, teplým podnebím od polovice mája do polovice októbra.
Viac ako 70 dní v roku teplota vystúpi nad 25°C.

 Ponuka ubytovania

Najvhodnejším termínom na kúpanie v Balatone sú tri letné mesiace. V tomto období teplota vody len zriedka klesne pod 22 °C. Jazero je sladkovodné, takže sa v ňom môžu bez obáv kúpať aj ľudia s citlivou pokožkou. Pláže severného a južného pobrežia Balatonu sa od seba výrazne líšia. Na severnej strane sa voda prudko prehlbuje a po 30-50 m sa už nedá dosiahnuť na dno. Tunajšie pláže sa odporúčajú dobrým plavcom. Už zdiaľky viditeľné dve vežičky kostola korunujú vulkanický, hlboko do jazera vybiehajúci polostrov Tihany, obývaný už takmer pred 1000 rokmi. 
Na južnej strane jazera sa voda prehlbuje len pomaly a zväčša môžeme do vody kráčať aj 500 m od brehu bez toho, aby sme museli plávať. Pri brehu sa v ledva polmetrovej vode môžu vyšantiť aj tí najmenší. Zvyčajne preto si vyberajú rodiny s malými deťmi radšej južný breh jazera. V prístave Siófok pristávajú všetky balatonské lodné linky.

 

 


View www.balaton.sk in a larger map