Jazero Fertő

Cyklistické túry v okolí jazera Fertő

Jazero tvorí spoločnú hranicu medzi Rakúskom a Maďarskom, je súčasťou Národného parku Fertő-Hanság a bolo vyhlásené za biosférickú rezerváciu medzinárodného významu. Má dĺžku 36 km, šírku medzi 6,5 a 12 km, jeho štvrtina patrí k Maďarsku. Jazero je na východe a juhovýchode obklopené močariskom a vlhkými lúkami. Slaniská sú veľmi výhodné miesta tak pre trvalo hniezdiace, ale aj sťahovavé vtáctvo. Bolo tu zaznamenaných 210 druhov operencov.

Na kopcovitejšom západnom pobreží sa nachádza 5,5 ha prísne chráneného územia, na ktorom sa vyskytujú vzácne a citlivé druhy rastlín.
Príjemným oddychovým miestom pri jazere môže byť dedinka Fertőrákos. Kameňolom pri dedine je turistickou atrakciou. Vápenec, ktorý vo veľkom množstve obsahuje pozostatky 12 mil. rokov starých rastlín a živočíchov, ťažili už aj Rimania. V roku 1628 kameňolom obnovili, značná časť budov v Soprone a Viedni bola postavená z tohto materiálu. Netradičná, veľkokomorová ťažba vytvorila 10-12 m vysoké kryté haly. Kameňolom sa už dnes nevyužíva, ale cez leto tu organizujú divadelné a hudobné predstavenia.

Cyklistické túry v okolí jazera Fertő

 

1 Túra    Trasa slobody 22 km

Trasa: Sopron - Sopronpuszta - Fertőrákos
(Mithras-szentély) - Sopron V auguste 1989 v Sopronpuszte usporiadali Páneurópsky Piknik. Pádom železnej opony sa začala Európa zjednocovať. Druhá strana túry ponúka navštíviť v Maďarsku samostatne stojacu svätyňu Mithras, ktorá je v okolí Sopronu jedna z dávnych rímskych pamiatok.  

2. Túra  Medzi vinicami 27 km

Trasa: Sopron - Fertőrákos - Balf - Fertőboz - Sopron
V prekrásnej krajine, s úžasným výhľadom na jazero, pomedzi vinice a pivnice viedie táto túra. Oplatí sa tu zastaviť a v niektorej z chladných pivníc vyskúšať vychýrené sopronské vína.

3. Túra    Od kaštieľa k zámku  43 km

Trasa: Sopron - Nagycenk - Fertőszéplak - Fertőd - Sopron
V okolí najslávnejšie zámky a kaštiele sú z XVIII. storočia. Pompézny Esterházy kaštieľ obýval viac než jedno desaťročie Joseph Haydn ako dvorný skaldateľ. V Nagycenk-u, v niekdajšom kaštieli rodu Széchenyi sa nachádza najväčšia maďarská výstava celoživotného diela Séchenyi Istvána.  

4. Túra    Sziki "Őszirózsa" - náučný chodník 74 km

Trasa: Sopron - Balf - Fertőboz - Hidegség - Fertőhomok - Hegykő - Fertőd - Sarród - Sziki Őszirózsa - Tanösvény - Fertő-Hanság Nemzeti Park - Sopron
7 km severne od Sarródu vedie náučný chodník, ktorý začína v Sarróde.

 

www.ferto-hansag.hu   www.fertoparton.hu